Anasayfa » Blog » Ceza Hukuku Nedir?

Ceza Hukuku Nedir?

ceza-hukuku

Ceza hukuku, ceza ve suç kavramlarını inceleyen bir hukuk dalıdır. Ceza hukukunun temel noktası suç ve suçun unsurlarını incelemesidir. Genel ceza hukuku ve özel ceza hukuku olmak üzere ikiye ayrılır. Genel ceza hukuku suç kavramının tanımı, maddi ve manevi unsurları ile nasıl ilişki içerisinde olduğuyla ilgilidir. Özel ceza hukuku ise ülkenin kanunları çerçevesinde nelerin suç sayılacağı ve hangi cezaların verileceği ile ilgilenir.

Hangi Davalar Ceza Hukuku Kapsamındadır?

Hukuk düzeni ülkeden ülkeye ufak farklılıklar gösterir. Genel olarak özel ceza hukuku doğrultusunda, toplumun düzenini bozan davranışlar suç olarak sayılmıştır. Bu suçlara verilecek cezalar ise ülkenin kanunları ile belirlenir. Ceza hukuku kapsamında toplum düzeni için suça verilecek cezalar ve güvenlik önlemleri yer alır. Güvenlik önlemlerinin küçük suçlar için caydırıcı etkisi bulunmaktadır.

Ceza Avukatının Temel Görevleri Nelerdir?

Tıpkı diğer avukatlık çeşitlerinde olduğu gibi ceza avukatının da en büyük görevi müvekkillerinin hakkını en iyi şekilde korumaktır. Müşteki, mağdur veya sanık fark etmeden, ceza mahkemelerinde görülen davalarda savunma vazifesi ceza hukuku bürosu avukatları tarafından üstlenilir. Aynı zamanda dava süreci başlamadan, yani soruşturma aşaması söz konusuyken de müvekkillerine danışmanlık veya hukuki süreç yoluyla savunma yapmakla yükümlüdür.

 

blog

Hukuku Net Farkıyla Davalarınızı Kazanın!

Hukuku Net, her türlü ceza davanızda sizin yanınızda olmak için sizi uzman kişilerle buluşturur. Gerek suç işlediği için yargılanan sanık taraf, gerekse suça maruz kalan mağdur veya müşteki taraf olarak herkesin haklarını doğru bir şekilde savunacak kişilere ihtiyacı vardır. Hukuku Net ceza hukuku bürosu olarak sizler için titizlikle soruşturma ve kovuşturma aşamalarını yürütür. Uygun Hukuku Net avukatlık büro fiyatları ile aradığınız hizmete kolayca kavuşun!